Chip

Door jouw kat te identificeren met een chip, worden jullie sneller herenigd als het dier verloren zou lopen. Het valt jaarlijks meermaals voor dat een kat zonder chip wordt gevonden of ergens aankomt en dit wordt gemeld. Onze eerste reflex is, zeker als de kat tam is, om te kijken of de kat een chip heeft. Is dat zo kunnen kat en baasje snel verenigd worden terug. Is dit niet zo, zal de kat op onze website en Facebook gezet worden bij de gevonden katten. Er zijn genoeg voorbeelden van katten die enkele straten verder dan hun huisje op bezoek gaan en blijven hangen, zonder dat het baasje het weet. Een chip kan een vervelende situatie vermijden.

Nieuwe procedure sinds 27  juli 2026 !

Sinds 27 juli 2026 is de procedure voor het aanpassen van de chip, wanneer een kat van eigenaar verandert, gewijzigd bij CatId. Voorheen kon elk asiel of elke dierenarts de link tussen chip en eigenaar aanpassen op basis van een adoptiecontract of gelijkaardig document. Dit is nu niet meer mogelijk helaas.

Vanaf 27 juli 2026 kan enkel het asiel van waaruit de kat geadopteerd wordt, de link tussen eigenaar en chip aanpassen. Bij deze aanpassen dient de adoptant dan ook meteen via ItsMe/MyGov de aanpassing te bevestigen. Dit betekent dus dat de adoptant fysiek aanwezig moet zijn bij de omzetting om via smartphone de aanpassing te bevestigen. Een dierenarts of een asiel kan dit dus niet meer nadien aanpassen.

Wat betekent dit concreet voor katten die geadopteerd worden bij De Snorhaar? In het verleden vroegen wij aan de adoptant telkens om de chip bij de eigen dierenarts om te laten zetten en of we zetten deze zelf om nadat het contract verwerkt is. De nieuwe werkwijze zoals opgelegd door Dierenwelzijn Vlaanderen/CatId vraagt een hele aanpassing aan deze werkwijze en zou betekenen dat het opvanggezin, op het moment van de adoptie, de link tussen chip en eigenaar dient aan te passen. Dit is voor De Snorhaar en de opvanggezinnen en zeer moeilijke werkwijze. We zijn intern nog in overleg (en samen met ons andere asielen die in dezelfde situatie zitten) hoe we dit het best kunnen organiseren.

Het belangrijkste is dat de chip geregistreerd is, zelfs al is dit op naam van De Snorhaar. Mocht het nodig kan De Snorhaar via de administratie en het adoptiecontract, de adoptant steeds terugvinden.

U adopteerde een kat bij De Snorhaar in 2026 -> wat te doen?

Als u een kat adopteerde vanaf de zomer van 2026 is de kans reëel dat de chip nog niet is omgezet op uw naam. U kan dit nakijken door naar www.catid.be te gaan. U selecteert de taal en vervolgens kiest u rechtsboven ‘Online CatId‘. U geeft daar het nummer van de chip in (dit staat op het adoptiecontract of in het boekje van de kat) en doet ‘Zoek een kat‘.

Staat de kat al op uw naam, dient u niets te doen. Staat de kat nog op De Snorhaar, dient u een mail te schrijven naar chips@desnorhaar.be . We nemen dan contact op met u om via een video-call (Team) dit in orde te brengen. Deze call moet gebeuren via een laptop/pc en niet via een gsm. U moet namelijk de QR-code van ItsMe/Mygov scannen met de smartphone. Dit gaat niet als u met hetzelfde toestel aan het videobellen bent. 

Helaas is deze manier van werken niet de keuze van De Snorhaar, maar wel van de overheid die de procedure gewijzigd heeft en de omzetting enkel door het asiel kan gebeuren en de adoptant met ItsMe/MyGov moet identificeren.

Wat zegt de wet?

Sinds 1 november 2017 moeten de volgende katten geïdentificeerd zijn (met chip) en worden geregistreerd in de centrale databank CatID

  • alle katten jonger dan 12 weken
  • alle katten voor ze weggegeven of verkocht worden
  • alle katten uit het buitenland, als ze langer dan 6 maanden in België gaan verblijven

De identificatie en registratie gebeurt door de dierenarts. Ook wijzigingen in de gegevens (bijv. een adreswijziging) kan u doorvoeren via CatId.

Verhuis je of veranderen je contactgegevens? Vergeet deze zeker niet te laten aanpassen in CatID zodat je bereikbaar bent. Het is aan te raden om de gegevens van de chip publiek te zetten zodat ze voor iedereen zichtbaar zijn. Wijzigt de status van de kant (vermist, overleden ..) kan u dit ook in CatId ingeven. Bron: Vlaanderen.be

Scroll naar boven